Solidna polityka kursowa prowadzona przez chińskich przywódców skłoniła renminbi do zapisania swojego najlepszego kwartału w ciągu 12 lat. I może to również pomóc Bitcoinowi wzrosnąć.

W ciągu trzech miesięcy kończących się 30 września renminbi na lądzie dodało około 4 procent, co jest najlepszym wynikiem od 2008 roku. W międzyczasie, jego zagraniczny odpowiednik zyskał ponad 4%, sygnalizując dalsze osłabienie dolara amerykańskiego w stosunku do euro i innych głównych walut.

Preferencje Chin dla słabszego renminbi zostały odwrócone w następstwie pandemii koronaawirusa. Druga co do wielkości gospodarka stara się teraz rozwijać krajowy rynek konsumpcji. Analitycy, w tym Essence Securities Główny Ekonomista Gao Shanwen, powiedział, że yuan, jednostka renminbi, doceniłby dalej.

„W przyszłości, yuan wejdzie w dłuższy proces doceniania“, powiedział. „Może wkrótce się zacznie.“

RENMINBI PRZEWIDUJE KATASTROFĘ DOLARA.

Timothy Moe z Goldman Sachs również widzi wzmocnienie renminbi do 6,5 za dolara w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Główny strateg akcji w regionie Azji i Pacyfiku uznał „strukturalny okres osłabienia“ dolara amerykańskiego za wzrost popytu yuana na rynkach światowych, nazywając to „utratą amerykańskiego wyjątkowości“.

Mansoor Mohiuddin, główny ekonomista Bank of Singapore, powiedział w swoim ostatnim wystąpieniu, że rosnąca nierównowaga handlowa Chin z USA uczyniła z renminbi wskaźnik de-factor, aby ocenić siłę dolara. Z perspektywy czasu, jeżeli wzrost kursu chińskiej waluty jest sygnałem, że gospodarka amerykańska przyciąga mniejszy napływ kapitału.

Oznaki te są już na horyzoncie. W ciągu ostatnich 18 miesięcy rząd chiński zwiększył wysiłki, by umożliwić większej liczbie instytucji zagranicznych napływ kapitału na swój rynek krajowy. Pandemia koronaawirusów jeszcze bardziej przyspieszyła te napływy, biorąc pod uwagę rosnące oprocentowanie 10-letnich chińskich obligacji rządowych.

Z kolei amerykański dziesięcioletni skarb państwa zwraca niższe stopy zwrotu dzięki polityce stóp procentowych Rezerwy Federalnej na poziomie bliskim zeru.

„Wygląda na to, że rentowność chińskich obligacji rządowych pozostanie wyższa niż obligacji rynków rozwiniętych“ – powiedział Mohiuddin, powołując się na mniejszą skalę bodźców monetarnych dostarczonych przez chiński rząd przeciwko pandemii koronaawirusa.

Oczekuje się, że to spowoduje dalszą presję na dolara amerykańskiego.

BTC NA KORZYŚĆ?

Analitycy z Morgan Stanley przewidują, że udział renminbi w globalnym obiegu walut rezerwowych może wzrosnąć z 2 do 10 procent w następnej dekadzie. W międzyczasie, wraz ze wzrostem deficytu fiskalnego USA, ludzie spodziewają się silniejszych niedźwiedzich zapędów na rynku dolara amerykańskiego.

Bitcoin, zdecentralizowana waluta kryptofladowa, która służy również jako zabezpieczenie przed upadkiem tradycyjnych rynków, jest świadkiem tzw. wojny walutowej. Jej kurs walutowy w stosunku do dolara amerykańskiego skoczył o 200 procent w warunkach pandemii, znacznie wyżej niż w przypadku renminbi.

Bitcoin prawdopodobnie skorzysta na silniejszym renminbi, biorąc pod uwagę, że chińska waluta nadal buduje presję na dolara amerykańskiego. Inwestorzy z dużym zaangażowaniem w greenback mogą wybrać rzadką kryptokurtę, aby zaparkować swoje fundusze.